Bevált kovászos uborka receptünk. Ropogós, ízletes, én még önmagában is képes vagyok eleszegetni. 🙂 A bejegyzésbe összeszedtem néhány olyan tippet, trükköt is, amivel biztosan neked is sikerülni fog majd.
Tippek, és egy “titkos” összetevő
Íme néhány hasznos tanács, amit érdemes észben tartanod, ha szeretnéd, hogy a házi kovászos uborkád jól sikerüljön:
- Ne tedd tűző napra, mert a kánikulában hamar megfő puha lesz, nem marad roppanós
- A kovászos kenyér sokszor csak nevében “kovászos” ezért érdemes egy közepes krumplit is közé rakni a biztos siker érdekében
- Figyelj rá, hogy milyen sót használsz! A só ne legyen jódozott, válassz jódmentes fajtát
- A mi titkos összetevőnk pedig, ami nagyon finom ízt ad a kovászos uborkának: egy kis ág friss csombor
Hozzávalók
- 2,5-3 kg kovászolni való uborka (ha apró, akkor 3 kg kell egy 4.25- ös üveghez)
- 1 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
- 1 csokor kapor (száras)
- 1-2 szelet kenyér (lehetőleg adalékmentes, kovászos)
- 3-4 ek. konyhasó, jódmentes! literenként 1 ek., kóstolni kell
- 3.5 – 4 l víz. Ez is az uborka méretétől függ
- 1 szál friss csombor, (borsikafű) az erdélyi konyha kedvelt fűszere, nagyon finom ízt ad
Így készül a kovászos uborka
- Egy 4.25 – 5 l-es befőttes üveget jól elmosunk.
- Az alapléhez felteszünk forrni 4 l vizet. Literenként 1 púpozott evőkanál sót szórunk bele. Akkor jó a lé, ha egy fokkal sósabb, mint ahogy jó lenne. Ha felforrt, hagyjuk langyosra hűlni. Azért kell 4 l, mert ha nagyon napos az idő, a párolgás miatt lehet, hogy utána kell önteni sós felöntő levet.
- Az uborka se kicsi, se túl nagy ne legyen. Az uborkákat jól megmossuk, a külső szúrós szőröket körömkefével, vagy szivaccsal ledörzsöljük. Két végét levágjuk, mert attól kesernyés lehet. Hosszában 4 cikkre bevágjuk, de nem teljesen, hogy ne essen szét. Igy jobban átjárja majd a lé.
- Megpucoljuk a fokhagymát, megmossuk a kaprot.
- A kapor felét az üveg aljára tesszük, mellé a fokhagyma felét. Jó szorosan elkezdjük az üveget tele pakolni a bevagdosott uborkával. A tetejére tesszük a kapor másik felét és a fokhagyma maradékát, valamint a csombort (borsikafű). Felöntjük a sós lével, hogy az ellepje az uborkákat, és rátesszük a kenyérszeletet a tetejére. A maradék levet pótláshoz félretesszük.
- Az üveget egy tányérra tesszük (a kifolyó uborkalé miatt), és a tetejére is rakunk egy kistányért. 2-3 nap múlva már kész is. A lé mindig az üveg tetejéig legyen, naponta pótoljuk, mert ha kilóg a kenyér a léből, akkor penészesedni fog, ha meg az uborka lóg ki, akkor kifehéredik és kiszárad. Ha nagyon meleg helyre tesszük, akkor az uborka nagyon megpuhul. Tehát ne tegyük tűző napra!
- Kóstolás után, ha jónak ítéljük, akkor az uborkát kiszedjük kisebb, zárható, tiszta üvegekbe, a levét leszűrve ráöntjük, és fogyasztásig hűtőben tároljuk.
Jó étvágyat hozzá!
A kovászos uborka remekül passzol például a Mustáros csirkecombhoz.