Van nekem egy csodálatos 90 éves nagymamám, aki nemrég isteni szilvásgombóccal lepett meg minket. (szeretnék én ennyi idősen is ilyen aktív lenni a konyhában..). Szóval az a helyzet, hogy volt egy receptem, amit évek óta használok. De most leírtam az övét, meg mondott pár számomra új tippet is. Íme tehát a nagymamám féle egyszerű, de nagyszerű szilvás gombóc receptje.

Hozzávalók (~ 22 db-hoz)

1,2 kg krumli

1 ek. (kacsa) zsír

1 db tojás

fél zacskó porélesztő

csipet só

300-350 g liszt ( + amennyit még felvesz)

~ 500 g szilva

4 ek. cukor

1 kk. fahéj

~ A morzsához ~

250 g prézli

~ 150 g kristálycukor

1 ek. vaj

Így készül az egyszerű, klasszikus szilvás gombóc

Így készül a nagyi féle hagyományos szilvás gombóc

  • A krumlit megmossuk, majd héjastól feltesszük főni. Én hagyományosan lábosban főzöm, felforralom a vizet, majd közepes lángon nagyjából 30-40 perc, mire megpuhul. Akkor jó, ha már meg van repedve a héja, de tűpróbával is ellenőrizhetjük, hogy biztosan megpuhult-e. Nagyi tippje: ő kuktában főzi a krumplit, ami így mérettől függően nagyjából 15 perc alatt megfő.
  • A krumplit érdemes még melegen megpucolni, és krumplinyomón átnyomni, szintén még melegen. Majd adjuk hozzá az 1 ek. (kacsa) zsírt és a csipetnyi sót is.
  • Ha langyosra hűlt, akkor keverjük hozzá a tojást és a porélesztőt, majd fokozatosan adjuk hozzá a lisztet. A tésztának olyan állagúnak kell lennie, hogy szépen el lehessen majd nyújtani és ne ragadjon nagyon. A krumpli miatt egy kicsit mindig ragadni fog, erre ügyeljünk, hogy ne legyen túl kemény, száraz a tésztánk, de az sem jó, ha nagyon ragad.
  • Enyhén lisztezett deszkán nagyjából 1 cm vastagra nyújtjuk, a tetejét is megszórhatjuk liszttel.
  • Kb. 10 cm-es kerek szaggatóval kiszaggatjuk, vagy négyzeteket is vághatunk belőle. Én eddig mindig négyzeteket vágtam, de a kerek formából utána könnyebb gombócot formálni.
  • A szilvákat megmossuk, megszárítjuk, majd félbe vágjuk, kimagozzuk. A cukrot összekeverjük a fahéjjal, majd hozzákeverjük a szilvát is. Tipp: Ha nem csak fél, hanem egy egy egész szilvaszemet szánunk egy gombócba, akkor mindegyik közepébe tegyünk egy kiskanálnyit a cukros fahéjból. Nagyi tippje: a fél szilvaszemet húsával lefelé tegyük a tésztára és úgy formáljuk gombóccá.
  • Szilvát teszünk minden tészta körre és megformázzuk a gombócokat
  • Ezután elkészítjük a morzsát, amihez egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat, majd hozzáadjuk a zsemlemorzsát és közepes lángon aranybarnára pirítjuk. Ha kész, vegyük le a tűzről és ízesítsük a kristálycukorral.
  • Egy edényben csipet sóval vizet forralunk. Nagyi tippje: Gyorsíthatjuk a főzés folyamatát, ha egyszerre két edényben, egyszerre főzzük a gombócokat. A forrásban lévő vízbe helyezzük, majd 1-2 perc után egy fakanállal óvatosan átmozgathatjuk, hogy ne tapadjanak le. Ha feljöttek a gombócok a víz tetejére, onnantól számítva még 3-5 percig főzzük. Nagyi tippje: egyet vegyünk ki, és vágjunk meg. Ha nem ragad a késhez, akkor készen van.
  • A vízből kivéve lecsepegtetjük, de nem kell leöblíteni, egyből mehet a prézlibe, amiben alaposan megforgatjuk. Frissen, porcukorral meghintve tálaljuk. Ha kihűlt, melegítve is finom.

Jó étvágyat hozzá!

Szilvás recepteket keresel? Próbáld ki az Őszi szilvás szórt sütemény, vagy a Fűszeres szilvaleves receptemet is.

Iratkozz fel a hírlevelemre!

Most ajándékba kapod a négy hetes ebéd menü terveimet!
Iratkozz fel most!

* Kötelező
Adatkezelés *