A sós piték mindig is nagy kedvenceim voltak. A tavaszi medvehagyma szezonban pedig adta magát, hogy készítsek egy medvehagymás – túrós pitét. Laktató finomság, a medvehagyma intenzív ízével. Hidegen talán még finomabb is, mint frissen, így remek vendégváró, előétel, vagy egy tavaszi kiránduláskor, piknikre is magunkkal vihetjük.
Miért fogyasszunk medvehagymát?
A tavasz első hírnöke a medvehagyma, ami már március elején felbukkanhat a zöldséges pultok kínálatában. Ez az egészséges fűszernövény vadon terem, fontos, hogy csak megbízható helyről vásároljuk a medvehagymát, mert a levele nagyon hasonló a gyöngyvirágéhoz, ami viszont rendkívül mérgező! A medvehagyma fogyasztható nyersen, például szendvicsekhez, salátákba, de rengeteg más ételhez is felhasználható, például krémlevesekhez, főzelékekhez, sós süteményekhez, tésztákhoz, de készíthető belőle pesto is. Az intenzív illatú és ízű medvehagyma csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet, erősíti az érfalak rugalmasságát, javítja az emésztést, valamint hatásos a gombás bőrfertőzések ellen.
Hozzávalók
~ A tésztához ~
250 g liszt
120 – 130 g hideg vaj
2 ek. tejföl
1 tojás sárgája
1 kk. só
Fél tasak sütőpor
~ A medvehagymás- túrós töltelékhez ~
500 g túró
Fél csokor medvehagyma (vagy ízlés szerinti mennyiség)
1 kk. só
2 ek. búzadara (+ 1 ek. a tésztára)
2 tojás sárgája
3 db tojásfehérje
Próbáld ki a TAVASZI ZÖLDSPÁRGÁS PITE receptemet is!
Így készül a medvehagymás – túrós lepény
- Először a lepény tésztáját készítjük el. Ehhez a hozzávalókat kimérjük és egy nagy tálban gyors mozdulatokkal alaposan összegyúrjuk, majd lefedve félretesszük, amíg elkészítjük a tölteléket. A megmaradt tojás fehérjét ne dobjuk ki, mert az kelleni fog majd a túrós töltelékhez!
- A töltelékhez a medvehagymát megmossuk, megszárítjuk és felaprítjuk.
- A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük.
- Majd tegyük egy tálba a túrót, és a nagyobb rögöket villával törjük szét. Adjuk hozzá a felaprított medvehagymát, a 2 ek. búzadarát, a 2 tojás sárgáját és a sót, majd alaposan keverjük össze. Legvégül óvatosan dolgozzuk bele a felvert tojásfehérjét is.
- Vegyünk elő egy tepsit, és béleljük ki sütőpapírral. A tésztát nyújtsuk ki kicsit nagyobbra, mint amekkora a tepsink és óvatosan tegyük bele. Szurkáljuk meg egy villával és hintsük meg az 1 ek. búzadarával.
- Majd egyenletesen oszlassuk el a tésztán a túrós – medvehagymás tölteléket. 180 °C fokra előmelegített sütőben, sütőtől függően 35-45 perc alatt készül el.
- Ha elkészült sütőpapírral együtt tegyük rácsra és hagyjuk kicsit hűlni, utána szeleteljük fel.
Jó étvágyat hozzá!
További medvehagymás recepteket keresel? Próbáld ki a MEDVEHAGYMÁS – SAJTOS MASNI, és a MEDVEHAGYMÁS KENCE receptjeimet is!