Ahogy a karácsony szinte elképzelhetetlen hókifli, vagy halászlé nélkül, úgy a szilveszter, újév első napjához is hozzá tartoznak a lencséből készült ételek, mint például a hagyományos lencsefőzelék. Évről évre ezt a receptet készítjük, egyszerű, hagyományos, ízletes, próbáld ki te is, hozzon szerencsét! 🙂 Boldog új évet kívánok nektek!
Hozzávalók (~ 7 főre)
700 g lencse
cca. 1 l víz (vagy füstölt csülök lé)
1 kis fej vöröshagyma
1 db babérlevél
1-2 db kisebb füstölt szalonnabőr (elhagyható)
1 ek. 10 %-os ecet (vagy citromlé)
1 tk. só (végén adjuk csak hozzá)
1 tk. cukor
2 ek. mustár
1 tk. pirospaprika
1 tk. piros arany
1-2 ek. tejföl
A füstölt csülök főzése
Minimum két kilós hátsó füstölt csülköt vegyünk, mert annak a legjobb a hús/csont aránya. A vásárlásnál érdemes figyelni arra, hogy a csülök ne legyen „feketére” túlfüstölve!
Hozzávalók: 1 db egész vöröshagyma, 2 tk. vegeta, 1-2 gerezd egész fokhagyma, annyi víz, hogy a csülköt teljesen ellepje. Gyorsfőzőben kb. másfél óra alatt elkészül, nagyságától függően. Hagyományosan főzés esetén ez min. 3-4 óra. Főzés előtt érdemes a csont mellett bevágni, akkor biztosan hamarabb megpuhul. Van, ahol beáztatják a csülköt egy éjszakára, mi nem szoktuk, mert akkor elmegy a finom füstölt íze. Ha a csülök elkészült, fedjük le frissen tartó fóliával, hogy ne száradjon ki. Csak ha már teljesen kihűlt tegyük hűtőszekrénybe. A vizet, amiben a csülök készült ne öntsük ki, szűrjük le és tegyük félre, mert felhasználhatjuk például a főzelék készítéséhez. Vagy ha feltétként főtt tojásokat is szeretnénk, azoknak is sokkal finomabb az íze, ha ebben a lében főzzük majd ki.
Így készül a lencsefőzelék
- A száraz lencsét érdemes átválogatni, a rossz szemeket, esetleges szennyeződéseket kidobni. Ezután többször váltott hideg vízben alaposan megmosni, majd annyi hideg vízben, amennyi bőven ellepi, egy éjszakát beáztatni.
- Másnap a beáztatott lencséről a maradék vizet leöntjük. Közben a többi hozzávalót előkészítjük, kimérjük.
- Ezután egy nagyobb edénybe rakjuk az előkészített lencsét, 1 liter vízzel, vagy a hideg füstölt csülök lével felöntjük, majd hozzáadjuk egészben a megtisztított kis fej vöröshagymát, a babérlevelet, a füstölt szalonnabőr darabokat, és lefedve feltesszük főni. Gyengén forralva, időnként megkeverve lassan puhára főzzük. Közben ízlés szerint mustárral, ecettel, cukorral és a többi összetevővel ízesítjük, majd az egészet még legalább 5 percig gyenge forrásban tarjuk. Főzési idő a lencsétől függően 25-35 perc.
- Ha szükséges a főző levet forró vízzel pótoljuk, mivel hamar sűrűsödhet. Ha viszont túl hígnak ítéljük, 1-2 evőkanál lisztel staubóljuk, (lisztszórás) vagy tejfölös habarással sűríthetjük.
- Miután a lencsefőzelék elkészült az edényt levesszük a tűzhelyről és eltávolítjuk belőle az egészben belefőzött hagymát, a babérlevelet és a szalonnabőr darabokat. Néhány perc pihentetés után még forrón tálaljuk. Tálaláskor ízlés szerint még adhatunk hozzá kevés ecetet, mustárt, esetleg cukrot, illetve tejföllel is díszíthetjük, dúsíthatjuk.
Tipp: a lencse főzésénél csak a vége felé tegyünk bele sót, mert ha hamarabb, akkor visszakeményedhet!
Jó étvágyat hozzá! 🙂