A fasírt az egyik leggyakrabban elkészített magyar húsétel, amihez szinte kötelezően dukál valamilyen szezonális főzelék. De krumpli körettel, savanyúsággal is nagyon finom. Mi dinsztelve tesszük bele a hagymát. A hagyományos fasírtot jó ropogósra sütjük, de a belseje így is puha és szaftos marad, nem szárad ki. Általában lisztbe forgatjuk a húspogácsákat, de zsemlemorzsába is lehet, ki hogyan szereti jobban.
Hozzávalók (~ 8 főre)
1 kg 30% zsírtartalmú sertés darálthús, vagy lapocka
3 db egész tojás
4 vizes zsemle
1 közepes vöröshagyma, apróra vágva
½ ek. zsír
1 csapott ek. piros arany
só, bors, őrölt pirospaprika, fokhagyma por mennyisége ízlés szerint
~ 2-3 ek. zsemlemorzsa (akkor, ha túl lágynak találjuk a fasírtot)
3-4 ek. liszt vagy zsemlemorzsa (amiben megforgatjuk a húspogácsákat)
1/2 l olaj a sütéshez
Így készül a hagyományos fasírt
- Az apróra vágott vöröshagymát minimális zsíron megpároljuk (dinszteljük), a zsemléket vízbe áztatjuk.
- A darálthúst összekeverjük a fűszerekkel, hozzá adjuk a tojásokat, végül a kihűlt dínsztelt hagymát és az alaposan kinyomkodott zsemléket. Jól összegyúrjuk, ha túl lazának ítéljük a masszát, akkor adhatunk hozzá egy- két evőkanál zsemlemorzsát.
- Lefedve, kb. fél órát hűtőben pihentetjük. Közben egy tepsire sütőpapírt helyezünk és enyhén megszórjuk liszttel. Ebbe fogjuk sorakoztatni a lisztben, vagy zsemlemorzsában megforgatott, húspogácsákat. (így nem fog letapadni)
- A hűtőből kivett húsból tetszőleges méretű pogácsákat gyúrunk és megforgatjuk a lisztben, vagy zsemlemorzsában. Közben egy mély serpenyőben felhevítjük az olajat 190 °C fokosra. Ezen a magas hőfokon sütjük oldalanként nagyjából 6 percig, illetve addig, amíg szép aranybarna kérget nem kap. (nem kell, hogy az olaj teljesen ellepje a fasírtokat, elég, ha nagyjából a feléig ér). Ha eléggé megsült, csak akkor fordítjuk a másik oldalára. Ha így sütjük akkor a hagyományos fasírt kívül ropogós belül pedig omlós marad.
Köret ötletek: főzelékfélék, krumplipüré, petrezselymes burgonya, kevert saláták, savanyúságok nagyon finom még majonézes-hagymás hideg krumplisalátával, vagy majonézes kukoricasalátával. De akár rizzsel is tálalhatjuk.
Ötlet: érdemes mindent hűtőben tartani a készítés előtt, hogy minél fehérebb legyen a fasírt belseje sütés után is. Így könnyebb formázni és sokkal gusztusosabb lesz a végeredmény.
A fasírt hidegen is finom, kenyérrel, szendvicsbe szeletelve akár magunkkal is vihetjük, például egy kirándulásra, vagy utazásra.
Próbáld ki a szintén darált húsból készült Paradicsomos- húsos ragu kagylótésztával, vagy a Nem töltött karalábé receptjeimet is!