Amikor hidegre fordul az idő igazán jól tud esni egy tartalmas és melengető leves. Régen, mikor még nagymamám főzött ránk, sokszor volt valamilyen leves és sütemény az ebéd. A babgulyás, vagy bableves volt az egyik kedvencem, mert igazán ízes és tele van minden finomsággal. Ne ijesszen meg a hosszú hozzávalók listája, semmilyen beszerezhetetlen dolog nem szükséges hozzá, viszont a tökéletes és telt ízért -a csülök és a bab mellett- még sok féle zöldség kerül bele.
Hozzávalók (~8 személyre)
1 db füstölt hátsó sertéscsülök (cca. 1.5 kg), vagy füstölt tarja
500 g tarkabab
15-20 dkg csipetke tészta
3 db közepes sárgarépa
2 db közepes fehérrépa
1/4 zellergumó
1 csokor petrezselyemzöld
1 ek. őrölt fűszerpaprika
1 db közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 db babérlevél
5 db szemes bors
1 tk. ecet
2 db egész paradicsom
1 egész TV paprika
1-2 ek. piros arany
1 ek. mangalica zsír
3 ek. tejföl (habaráshoz)
2 ek. liszt (habaráshoz)
1 ek. só (óvatosan, mert a füstölt csülök elég sós is lehet)
~ 2,4 dl víz
Így készül a bableves füstölt csülökkel
- A babot előző nap este áztassuk be hideg vízbe.
- A csülköt mossuk meg, ha erősen sózott, célszerű azt is előző éjjel beáztatni, hogy a fölösleges só kioldódjon belőle.
- A leves készítésekor az első lépés, hogy a csülköt készre főzzük, hagyományosan ez lehet 2-3 óra is. Gyorsfőzőben is minimum egy óra. A csülök és a bab főzési ideje nem határozható meg pontosan, ezért együtt főzve – még akkor is, ha a babot később tesszük hozzá a csülökhöz – előfordulhat, hogy egyik vagy másik szétfő. A csülköt – ha szükséges – vágjuk két darabba, így hamarabb megpuhul. Hideg vízben tegyük fel főni, annyi vízben hogy ellepje.
- Tipp: érdemes a babot 10 percig előfőzni sima vízben aztán leönteni a zavaros vizet, ilyenkor még kevesebb szelet csinál. 🙂 Fontos, hogy ezután a babot a forró sonkalébe öntsük és ne a hideg lébe, mert újra megkeményedhet.
- Főzés elején adjuk hozzá a fűszereket: a petrezselyemzöldet, fűszerpaprikát, vöröshagymát (egyben), fokhagyma gerezdet, babérlevelet, borsot, ecetet. Majd lefedve addig főzzük, ameddig a hús már olyan puha, hogy leválik a csontokról.
- Amíg fő a csülök, mossuk meg a zöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zellergumó). Pucoljuk meg őket és kockázzuk fel.
- Mossuk meg a paprikát, paradicsomot is.
- Ha kellően puhának ítéljük a csülköt, vegyük ki egy külön tálba és szűrjük át a levét. A fűszereket, hagymát dobjuk ki. Ha túl zsíros a lé, fehér papírtörlő kendővel itassuk fel a tetejéről.
- Kóstoljuk meg a főzőlét. Ha sótlan, tehetünk még bele sót, ha sósnak ítéljük, akkor kevés hozzáadott vízzel hígítsuk fel.
- Ezután a csülöklébe mehetnek a kockára vágott zöldségek (sárgarépa, fehérrépa, zellergumó), a bab, paradicsom, TV paprika egyben, a pirosarany, majd adjuk hozzá a csipetke tésztát is. Gyorsfőzőben 15 perc alatt tökéletesen megpuhul minden.
- A tejfölt és a lisztet csomómentesre keverjük. (habarást készítünk) majd három-négy kanál forró (!) levessel felhigítjuk, és ezzel behabarjuk a levest (hozzákeverjük).
- Ezek után tesszük a levesbe a felkockázott, vagy szeletelt csülök darabokat. Ha nem akarod habarni, akkor lehet staubolni is. Ilyenkor a levet le kell önteni, és a sűrű zöldséges lére szórjuk a laza lisztes-pirospaprikát. Így nem fog becsomósodni.
- Még egyszer összeforraljuk, és lehet is tálalni.
Jó étvágyat hozzá!
Próbáld ki a Gulyásleves receptemet is!